Které skupiny pacientů jsou rizikové pro vznik infekce močových cest?

  • Sexuálně aktivní ženy v reprodukčním věku: příčinou onemocnění bývá snížená obranyschopnost sliznic po opakovaném mechanickém dráždění při pohlavním styku. Riziko zvyšuje také časté střídání partnerů, anální sex, nedostatečná či špatně prováděná intimní hygiena. Opakované infekce močových cest však nemusí být důsledkem promiskuity partnerů ani chybné sexuální taktiky.
  • Těhotné ženy: v průběhu těhotenství se zvyšuje obsah cukru ve sliznici močového měchýře. Sladké prostředí je pak vhodné pro množení bakterií.
  • Ženy v menopauze: ztenčení sliznic pochvy i močových cest vede ke snížení vrstvy sekrečních aktivních buněk, a proto jsou snadněji osidlovány bakteriemi.
  • Pacienti s opakovanou infekcí: příčinou opakované infekce močového měchýře je především snížená obranyschopnost sliznic dolních močových cest.
  • Malá děvčátka: záněty způsobuje používání nekvalitních plen či zanedbaná hygiena. Zevní ústí močové trubice je nutno utírat vždy od poštěváčku ke konečníku.
  • Muži se zvětšenou prostatou: mají zhoršený odtok moče. Zbytková moč může být infikována a stát se trvalou obtíží. Jediným řešením je léčba zvětšené prostaty.
  • Katetrizovaní pacienti: jakýkoliv katétr do močových cest přináší riziko infekce. Vždy se totiž jedná o otevřenou drenáž, jejímž prostřednictvím navzájem komunikují vnitřní a vnější prostředí. Od třetího dne katétry z obou stran (odkud teče moč i mezi katétrem a kůží) kolonizuje vícevrstevný bakteriální biofilm, který muže být zdrojem uroinfekce.
  • Muži s fimózou: tito muži častěji onemocní infekcí dolních močových cest v případě, že se její zdroj „posune“ blíž k ústí močové trubice. Jedná se tedy především o muže, kteří mají zúženou předkožku (fimózu, česky „kuklu“). Toto zúžení může být vrozené, ale také získané například poraněním při styku, nebo špatně léčenými, především kvasinkovými záněty předkožky. S infekčním onemocněním se také setkáváme u diabetiků nebo u seniorů a častěji také u mužů s pravidelným análním stykem.
  • Pacienti s cukrovkou: vysoká hladina krevního cukru může vést k jeho vylučování do moče. Sladké prostředí je ideální pro růst a množení bakterií. Infekce proto vzniká daleko častěji a má i vážnější průběh. Kromě toho, ledviny těchto pacientů mohou být již poškozeny samotnou cukrovkou. Riziko přestupu močové infekce na ledviny proto přináší dvojnásobné ohrožení jejich funkce.