Na Valech 4/289, Praha 6 Telefon 233 325 636 OBJEDNÁNÍ
PŘÍZNAKY A LÉČBA
AKUTNÍ ZÁNĚT LEDVINY
Tupá tlaková bolest a napětí svalstva v bederních krajinách s vysokou teplotou, třesavkou a celkovou zchváceností – to vše ukazuje na akutní zánět ledviny (akutní pyelonefritídu). Zánět může být jednostranný, moč může být zkalená, někdy s příměsí krve. Často je přítomno pálení či řezání při močení, častější nucení na močení.
Antibiotická léčba trvá minimálně 2 týdny. Nedílnou součástí léčby je klidový režim po dobu užívání antibiotik a dále alespoň týden po negativním kultivačním nálezu v moči.
V dietě doporučujeme nedráždivou pestrou stravu s dostatečným příjmem tekutin. Opatrně volíme čaje (bylinné čaje s výrazným močopudným účinkem nejsou vhodné), spíše zklidňující a mírně protizánětlivé. V akutním stádiu nedoporučujeme alkohol, kávu a silný černý čaj. Onemocnění je kontraindikací lázeňské léčby.
AKUTNÍ ZÁNĚT MOČOVÉHO MĚCHÝŘE
Akutní zánět močového měchýře (akutní cystitída) se projevuje častým nucením na močení, kalnou močí a pálením při močení.
Kromě antibiotické léčby je nutný klidový režim, pobyt v teple a pitný režim po dobu 7-10 dní. K pitnému režimu doporučujeme především vodu, zklidňující bylinné čaje (heřmánek, řepík, šípkový čaj, meduňka, měsíček). Bylinné čaje s močopudným účinkem působí spíše dráždivě (např. urologický čaj), a proto nejsou vhodné. Rovněž tak není vhodné pití většího množství černého čaje, kávy a alkoholických nápojů.
V dietě nedoporučujeme příliš slaná a kořeněná jídla. Je nutné se vyvarovat prochlazení a působení střídavých teplot (sauna, horké koupele a následný pobyt v chladné místnosti). Dobře působí spíše stejnoměrné suché teplo.
AKUTNÍ ZÁNĚT MOČOVÉ TRUBICE
Při zánětu močové trubice (akutní uretritída) je u mužů obvyklý výtok z močové trubice různého charakteru a intenzity, od sklovitého, přes bělavý až po žlutohnisavý. Výtok je většinou doprovázen pálením v močové trubici, někdy i bolestmi v podbříšku.
Indikována je antibiotická léčba. Režimová opatření zahrnují pobyt v teple, pitný režim, zákaz pohlavního styku, protizánětlivě působící bylinné čaje.
AKUTNÍ ZÁNĚT PROSTATY
Při akutním zánětu prostaty (akutní prostatitída) je dominující bolest prostaty, někdy spojená s výtokem z močové trubice, obtížné močení, horečka nad 38oC a celková schvácenost.
Základem léčby jsou antibiotika (minimálně 4 týdny) a režimová opatření.
Přecházené mírné akutní nebo nedoléčené záněty vytvářejí nejlepší předpoklady ke vzniku chronického zánětu prostaty.
Nepříznivě působí dlouhodobé sezení, jízda vsedě, těsné prádlo, konzumace většího množství alkoholu a kořeněných jídel.
Po akutní prostatitídě je možno nemocnému nabídnout v indikovaných případech i lázeňské doléčení.
AKUTNÍ ZÁNĚT VARLETE
Akutní zánět varlete (akutní orchitída) je velmi bolestivé, náhle vzniklé onemocnění, které je doprovázeno vysokou teplotou, zvětšením objemu postižené poloviny šourku a zarudnutím kůže postižené oblasti.
Základem léčby jsou antibiotická léčba a režimová opatření. Při nedoléčení, i nejčastěji po zdánlivě velmi rychlém ústupu bolestí, lokálního otoku, zarudnutí a teplot, onemocnění často recidivuje a přechází do chronického stavu.
Těžký a komplikovaný zánět může zhoršit tvorbu spermií v postiženém varleti a ohrozit tak plodnost pacienta.
AKUTNÍ ZÁNĚT PŘEDKOŽKY
Akutní zánět předkožky (akutní balanopostitída) je obvykle spojen s jejím zúžením. Pacienti mívají hnisavý výtok z předkožkového vaku, otok předkožky nebo i penisu, pálení při močení, někdy obtížné močení.
Provádíme výplachy vaku (heřmánek, řepík, borová voda, roztok hypermanganu, slabý peroxid). Po odeznění akutního stavu je třeba odstranit příčinu onemocnění, tj. provést obřízku (cirkumcizi).