top of page

VYŠETŘENÍ

Základem urologického vyšetření je anamnéza, fyzikální vyšetření a odběr moče k chemickému, mikroskopickému a kultivačnímu vyšetření.

Sonografii ledvin a močového měchýře provádíme vždy při podezření na komplikovanou uroinfekci. Spolehlivě prokazuje větší kameny, cysty, rozšíření pánvičky a kalichů při překážce v močových cestách.

Nativní rentgenový snímek ledvin ordinujeme při podezření na kontrastní kameny v močových cestách.

CT vyšetření ukazují morfologii dutého systému ledvin s větší přesností než sonografie.

U pacientů s opakovanými infekty je nutné endoskopické vyšetření dolních močových cest, které provádíme po odeznění akutního stádia a ve cloně antibiotik.

Urodynamické vyšetření slouží ke zjištění poruch funkce dolních močových cest. Skládá se z několika testů, které pacient podstoupí zpravidla v rámci jednoho ambulantního vyšetření. Jako první provádíme uroflowmetrii (močení do improvizovaného WC a následné vyhodnocení křivky, která zobrazuje průběh močení, počítačem). Poté vyšetření pokračuje plnící a mikční cystometrií, která spočívá v zavedení tenké cévky do močového měchýře a druhé cévky do konečníku. Přístroj měří tlakové parametry během plnění močového měchýře sterilní tekutinou. Cílem je zhodnocení všech měřitelných funkcí močového měchýře a močové trubice jak během plnění měchýře tekutinou, tak následně během močení.

bottom of page